„Zespół zrobił duży krok do przodu”- rozmowa z trenerem Damianem Ludwiczakiem

Zakończyliśmy rozgrywki w roku 2020. Runda jesienna przyniosła wiele emocji, szczególnie tych pozytywnych. Dobra postawa drużyny doprowadziła do miejsca na podium i wielkich nadziei przed drugą częścią sezonu. Jak ostatnie pół roku wyglądało okiem trenera Damiana Ludwiczaka?
Zapraszamy do przeczytania naszej rozmowy!

1.  Jak Trener ocenia rundę jesienną w wykonaniu Meblorza? Trzecia pozycja, zaledwie bramka straty do drugiego, barażowego miejsca to dobra startowa przed rundą rewanżową. Taki był cel, czy może założenia na pierwsze półrocze tego sezonu były inne?

Jesteśmy jako zespół bardzo zadowoleni z osiągniętego wyniku na półmetku rozgrywek. Celem jaki postawiliśmy sobie przed rozpoczęciem sezonu było miejsce w pierwszej trójce i to udało się zrealizować. Biorąc pod uwagę cały rok 2020, sytuację z którą się spotkaliśmy i problemy z nią związane, ostatecznie nie możemy narzekać. Zespół zrobił duży krok do przodu patrząc na którym miejscu byliśmy po rundzie jesiennej poprzedniego sezonu, a gdzie jesteśmy teraz. Wiemy nad czym musimy pracować i wiemy też w jakim kierunku chcemy się rozwijać.

2. Puchar Polski- wynik fenomenalny! Tak niewiele brakowało żeby być w finale. Traktował Trener te rozgrywki na równi z ligowymi, czy podchodził do nich raczej z rezerwą?

Rzeczywiście puchar polski w tym sezonie to ciekawe doświadczenie dla całego klubu, udało się nam dojść do półfinału ale niedosyt pozostał, ponieważ odpadliśmy po serii rzutów karnych. Nie będę ukrywał, że w pierwszych dwóch rundach obowiązkiem jest zwycięstwo, ponieważ mierzysz się z zespołami z niższych klas, natomiast kolejne rundy to zespoły które są z tego samego poziomu lub ligi wyższej. Był moment w 3 rundzie gdzie wygrana nie była priorytetem, ze względu na natężenie związane z ilością rozegranych meczów ligowych i pucharowych. Ale z czasem kiedy doszliśmy już do ćwierćfinału chcieliśmy zrobić wszystko żeby zdobyć puchar na szczeblu okręgu.

3. Były zwycięstwa kilkoma bramkami, były spotkania, gdzie jedna akcja decydowała o wyniku. Który mecz, z trenerskiego punktu widzenia, był najlepszy, taki gdzie zawodnicy spełnili wszystkie oczekiwania?

Tak jak powiedziałeś mieliśmy różne momenty w tej rundzie, mecze słabsze i mecze lepsze. Jeśli chodzi o ładunek emocjonalny to najbardziej utkwił mi w pamięci mecz ze Złotkowem w którym przegrywaliśmy dwa razy, a ostatecznie w końcówce udało się wygrać 3-2. Jeśli o realizację założeń to zdecydowanie ostatni mecz z Jarosławcem, gdzie od 20 minuty graliśmy w osłabieniu, a mecz udało się wygrać bez straty bramki. Ten mecz zagraliśmy bardzo dobrze pod względem taktycznym.

4. No i pytanie w drugą stronę. Które spotkanie było najgorsze?

Mecze w których przegrywasz przeważnie traktuje się jako najgorsze i tak też jest w naszym przypadku. Myślę że naszym najsłabszymi meczami było spotkanie z rezerwami Polonii Środa i mecz z Piastem Kobylnica. Bardzo duży niedosyt został również po meczu derbowym z Liderem, nie ze względu na naszą grę bo ta była bardzo dobra, ale prowadzenie dwoma bramkami do przerwy, a mimo to podziałem punktów po ostatnim gwizdku.

5. Czy jest zawodnik, który zasługuje na szczególne wyróżnienie? Taki, który w oczach Trenera był postacią wyróżniającą się i będzie Trener rozpoczynał ustalanie składu od tego nazwiska?

Piłka nożna jest grą zespołową i tak też oceniam swój zespół, dlatego nie będę wyróżniał poszczególnych zawodników, ważne dla mnie jest, że zawodnicy których mam w zespole chcą się uczyć bez znaczenia czy jest to młody czy troszkę starszy zawodnik. Jest w nich chęć doskonalenia swoich umiejętności, chcą wygrywać każdy mecz. Z przebiegu całej rundy każdy z nich w którymś momencie dołożył cegiełkę do naszych zwycięstw i miejsca w którym teraz się znajdujemy.

6. Skoro jesteśmy już przy nazwiskach: czy w trenerskim notesie pojawili się już zawodnicy, których Meblorz będzie chciał sprowadzić zimą? Jeśli tak, czy może coś Trener zdradzić, czy dokument wciąż jest poufny?

Oczywiście każda przerwa między rozgrywkami to jakieś zmiany w kadrze zespołu. Wnaszym zespole również planujemy i działamy już w tym kierunku żeby od stycznia nowi zawodnicy pojawili się u nas. O nazwiskach jeszcze nie mogę mówić, ale mogę zdradzić że szukamy zawodników ofensywnych. Priorytetem jest jednak dla nas utrzymanie kadry którą w tym momencie posiadamy i nad tym też mocno pracujemy. Mogę również zdradzić, iż działamy w kierunku poszerzenia sztabu szkoleniowego. Jak tylko będziemy mieli konkretne informacje będziemy informować wszystkich którzy kibicują Meblorzowi.

7. Dopiero co zakończyliśmy rundę jesienną, a lada moment znów będziemy przygotowywać się rozgrywek. Czy ma już Trener plan okresu przygotowawczego? Kiedy zawodnicy wrócą na boisko, z kim zmierzą się w meczach kontrolnych?

Tak mam już przygotowany ramowy plan okresu przygotowawczego, treningi rozpoczniemy 18 stycznia. Trenować będziemy 3-4 razy w tygodniu i do tego w każdą sobotę rozegramy grę kontrolną. Wszystkie mecze sparingowe będziemy grali z zespołami V – ligowymi. Myślę, że szczegółowa rozpiska sparingów wkrótce pojawi się na naszych mediach klubowych. Będziemy robić wszystko, żeby dobrze przygotować się do rundy wiosennej.

8. Jeszcze szybki powrót do ligi. Która drużyna, Trenera zdaniem, będzie najmocniejszym punktem wiosną? Piast? Meblorz? Lider? Czy może ktoś z ekipy goniącej: Avia Kamionki, Polonia II Środa Wielkopolska?

Tabela po rundzie jesiennej pokazuje jakie zespoły dominują w naszej lidze, natomiast tabela na koniec sezonu pokaże kto utrzymał najrówniejszą formę przez cały okres. Wierzę, że nasz zespół będzie w tej grupie.

9. To co: kolejny wywiad jako pełnoprawni V- ligowcy? 😉

Myślę, że w czerwcu jak się spotkamy na rozmowę będziemy mieli wiele ciekawych tematów to omówienia.

Korzystając z okazji chciałbym podziękować wszystkim naszym kibicom za wsparcie w rundzie jesiennej. Pomimo sytuacji z pandemią i brakiem możliwości oglądania spotkań na żywo, czuliśmy ich wsparcie za każdym razem , chociaż by z za przysłowiowego płota. Chciałbym również złożyć najlepsze życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia oraz dużo zdrowia w nadchodzącym 2021 roku wszystkim naszym fanom i sympatykom.

Dziękuję za wywiad, życzę dużo zdrowia i sukcesów!

Dziękuję również !!!